| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Wycieczka do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

W dniu 05.04. 2022 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie oraz członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, zwiedzili Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Muzeum posiada nową siedzibę znajdującą się przy ul. 3 Pułku Lotniczego, na poznańskiej Ławicy.

Wycieczka została zorganizowana w ramach naszej współpracy z Korpusem Kadetów. Celem wycieczki było zapoznanie z dziejami oręża polskiego, z chlubnymi tradycjami polskich wojsk pancernych. Zwiedzający mieli okazję na własne oczy zobaczyć i dotknąć wozów bojowych, które dotąd mogli jedynie obejrzeć w telewizji. Duża część zgromadzonych w muzeum eksponatów to unikaty w skali Polski i Europy. W czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między pawilonami zgromadzono czołgi, działa pancerne, transportery, broń, wozy bojowe, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne.

Największym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty unikatowe takie jak: jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku. W muzeum zobaczyliśmy kolekcję czołgów zachodnioeuropejskich, którymi walczyli Polacy z 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka w czasie II wojny światowej: Patton, Centaur, Sherman Firefly. Jedną z większych atrakcji muzeum jest stojący w jednej z hal czołg T-34-85 "Rudy" - maszyna, którą przy kręceniu serialu "Czterej pancerni i pies" wykorzystano do kręcenia scen rozgrywających się wewnątrz pojazdu.

Zwiedzanie takiego muzeum przybliża młodym ludziom historię naszego narodu, uczy ich odpowiedzialności za nasz kraj obecnie. W naszej pamięci pozostanie spotkanie z ludźmi, bez których to muzeum nie było by tym, czym jest. A jest ono wspaniale zorganizowaną przestrzenią wystawową, z której muzealnicy-pasjonaci mogą być naprawdę dumni. Dziękujemy Pani Dorocie Gąsiorowskiej która oprowadzała nas po muzeum. Wycieczka ta była dla wszystkich doskonałą lekcją patriotyzmu!

Tekst i zdjęcia: Andrzej Korneluk

Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna