| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Wycieczka szlakiem katastrof lotniczych.

W dniu 29 czerwca 2021 r. grupa członków Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności odbyła podróż historyczną szlakiem katastrof lotniczych Jaraczewo 1945, Cielcza 1939 oraz Słupia Wielka 1953.

Była to bardzo ciekawa wyprawa, która ukazała nam ludzi, którzy pamiętają minione czasy i bardzo chętnie dzielą się swoimi wiadomościami. Pan Ryszard Czabański jest naocznym świadkiem katastrofy amerykańskiego bombowca B 17 który rozbił się 9 lutego 1945 roku. Z Jego inicjatywy powstał pomnik upamiętniający poległych. amerykańskich lotników. Pod pomnikiem poległych lotników i pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego zapaliliśmy znicze. Nasz Gospodarz opowiedział nam o tej tragedii oraz pokazał bardzo dużo pamiątek związanych z odsłonięciem pomnika poświęconego lotnikom.

Następnie udaliśmy się do Cielczy, gdzie dyrektor szkoły Pan Roman Przybylski opowiedział nam o katastrofie samolotu PZL-23 "Karaś" oraz losie jego załogi: poruczniku obserwatorze Zbigniewie Grochowskim - Grekowiczu, podporuczniku pilocie Kazimierzu Sobczaku, oraz kapralu strzelcu Janie Stengierskim. Katastrofa ta wydarzyła się 3 września 1939 roku w czasie lotu rozpoznawczego.

W czasie naszej podróży towarzyszył nam cały czas Pan dr Andrzej Lewandowski. Był On naszym przewodnikiem w Słupi Wielkiej, gdzie opowiedział o katastrofie samolotu CSS - 13 w dniu 18 sierpnia 1953 roku. Samolot należał do 51 Pułku Lotnictwa Szturmowego. W katastrofie zginął chorąży pilot Henryk Grzybowski i pracownik WAT kapitan Michał Jasieński, który z grupą studentów WAT odbywał praktykę wojskową. Nasz przewodnik opowiedział także o Pułkowej Szkole Pilotażu i wypadku na lotnisku polowym w Śnieciskach. W wypadku tym zginął kapral zawodowy pilot Józef Hnat oraz szeregowy uczeń pilot Franciszek Kulok. Przy każdym pomniku zapaliliśmy znicze.

Była to dla nas wszystkich lekcja historii i patriotyzmu. Naszym gospodarzom i przewodnikom serdecznie dziękujemy.

Tekst: Józef Żeleźny
Zdjęcia: Andrzej Korneluk

Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna