| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Zwiedzanie Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Śrem.

W dniu 21 marca 2019 r. grupa członków Śremskiego Oddziału Związku udała się na zwiedzanie Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Górze koło Śremu. Dzięki przychylnemu stanowisku firmy EmiTel S.A. Kraków która obecnie administruje obiekt oraz osobistemu zaangażowaniu Pana Adama Poźlewicza, mogliśmy zapoznać się z Centrum oraz najnowszymi sposobami przekazywania sygnałów radiowo-telewizyjnych które odbieramy w naszych odbiornikach. Stalowy maszt wieży w Górze to punkt kojarzony przez każdego mieszkańca Śremu.

Prace nad budową rozpoczęły się pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Powołano społeczny komitet budowy obiektu. Maszt został wzniesiony w 1964 roku, oddano go do użytku dokładnie w dniu 21 lipca o godzinie 13:00 (tak by był gotowy na przypadające na kolejny dzień święto w PRL). Ówcześnie maszt liczył 287,5 metrów, ważył 220 ton. Głównym wykonawcą obiektu było Poznańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Elementy konstrukcyjne masztu wykonał "Mostostal" z Zabrza. Nadajnik telewizyjny o mocy wypromieniowania 150 kW zapewniał zasięg w promieniu 80 - 100 km. W miastach będących na skraju zasięgu (np. w Kaliszu) wybudowano z kolei stacje retransmisyjne.

W 2008 roku, w związku z adaptacją masztu do nadawania w technologii DVB-T, po wymianie tubusa mierzący wcześniej 288 m maszt jest wyższy o 2 metry. Maszt transmituje programy radiowe w technologii UKF- FM, DAB+ oraz telewizyjne DVB-T.

Dzięki jego korzystnej lokalizacji, znacznej wysokości 290-metrowy stalowy maszt i dużych mocach promieniowania, nadajniki umieszczone na tym maszcie pokrywają zasięgiem znaczną część woj. wielkopolskiego, w tym miasta: m.in. Poznań, Leszno, Gniezno, Jarocin, Śrem.

Na zakończenie zwiedzania Prezes Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ kol. Józef Żeleźny wręczył podziękowanie dla Pana Adama Poźlewicza za umożliwienie zwiedzania Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Śrem. Odznakę związku i kubek z logo Śremu otrzymał Pan który oprowadzał naszą grupę po centrum nadawczym. Prezes podziękował obu panom za życzliwe przyjęcie, gościnność oraz przybliżenie naszej śremskiej grupie informacji o obiekcie. Dzięki nim udało nam się dostać do wnętrza i zobaczyć jak wygląda od środka.

Dla członków Śremskiego Oddziału była to bardzo ciekawa wyprawa, która pozwoliła spojrzeć nowym okiem na dzisiejszy sprzęt wykorzystywany w Centrum Nadawczym.

Foto i tekst: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna