| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

197 rocznica śmierci gen. Józef Wybickiego.

10 marca 2019 roku w 197 rocznicę śmierci gen. Józef Wybickiego, w Manieczkach odbyła się uroczystość upamiętniająca osobę tego wielkiego Polaka. Obchody rocznicowe, zorganizowano z inicjatywy Grupy Odnowy Wsi Manieczki i Muzeum Śremskiego. Po mszy w kościele pw. Narodzin Najświętszej Marii Panny, delegacje oraz mieszkańcy Manieczek udali się pod pomnik gen. Józef Wybickiego przy rotundzie. Polski hymn odśpiewał uroczyście Tobiasz Wasilewski a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W imieniu naszego Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ kwiaty złożyli kol. Prezes Oddziału Józef Żeleźny, Jerzy Szemborski i Andrzej Olszewski.

Generał Józef Wybicki to autor słów "Mazurka Dąbrowskiego". Była to pieśnią zagrzewającą Legiony Polskie we Włoszech do walki. Życie tej żołnierskiej pieśni, którą stworzył potoczyło się własnymi torami, a sam jej autor nie miał pojęcia i nie mógł nawet o tym marzyć, że po latach stanie się ona hymnem niepodległej Polski (oficjalnie od 26 lutego 1927 roku). Pierwotny tekst pieśni żołnierskiej uległ w ciągu 129 lat pewnym zmianom (z sześciu zwrotek pozostały tylko cztery).

Generał Józef Wybicki w Manieczkach mieszkał przez ponad 40 lat i właśnie tutaj spędził ostatnie dni swojego życia. Choć munduru generał nigdy nie nosił, to zawsze gorąco kochał Ojczyznę i walczył dla niej, nie tylko jako żołnierz, ale jako polityk i publicysta, działacz społeczny, doskonały organizator oraz pisarz. Swoją działalnością ogarniał niemal wszystkie dziedziny życia publicznego. Był człowiekiem miłującym Ojczyznę, zawsze zaangażowanym w życie swojego kraju.

Dwór w którym mieszkał z rodziną, już nie istnieje. Obecnie jedyną pozostałością i największą pamiątką po generale Wybickim jest ufundowana przez niego kaplica w kształcie rotundy z XVIII wieku. Teraz trwa jej renowacja, a po zakończeniu ma tam powstać Interaktywne Muzeum Hymnu Narodowego. Właśnie tutaj przy rotundzie, 23 września 2018 r. podczas Dnia Hymnu Polskiego odsłonięto pomnik generała Józefa Wybickiego, autora słów Mazurka Dąbrowskiego

Po latach gorliwej służby dla kraju zmarł w Manieczkach na atak febry 10 marca 1822 r., a pochowano go na przykościelnym cmentarzu w Brodnicy. W 101 lat później 14 października 1923 r. trumnę z jego prochami przeniesiono do Poznania i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha, miejscu zwanym "Poznańską Skałką".

Tekst i foto: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Kroniki
Wyróżnienia ZG ŚZPŻŁ
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna