| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Lekcja historii w Śremskim Panteonie Niepodległości.

W dniu 29.01.2019 r. za zgodą Dyrektora Muzeum Śremskiego członkowie Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności "Śrem" odwiedzili wystawę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim.

Pani kustosz Katarzyna Gwincińska pokazała nam wystawę. Omówiła historię od czasów rozbiorów Polski do czasów II Rzeczypospolitej Polskiej. Zaczęła od układu sił zbrojnych w Europie bez Polski, która była pod rozbiorami, przez Rewolucję w Rosji, rewolucję (bunt marynarzy) w Niemczech w 1918 roku do działań konspiracyjnych na naszym terenie. Bardzo dokładnie i szczegółowo omówiła powrót żołnierzy wielkopolskich będących w wojsku Niemieckim do domu. Kiedy i gdzie na terenie Ziemi Śremskiej wraz z Książem Wielkopolskim, Kórnikiem, Dolskiem, Brodnicą utworzono Rady Żołnierskie i Rady Robotnicze, kto do nich należał. Opisała rolę jaką odegrali Seweryn Matuszewski, Daniel Kęszycki i wielu innych śremskich patriotów, którzy organizowali oddziały w celu walki z Niemcami na naszym terenie. Pani kustosz przedstawiła okres od przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i naszego śremskiego udziału w Powstaniu Wielkopolskim. Udział batalionu śremskiego w walkach pod Zbąszyniem, Lesznem, Rawiczem i Bydgoszczą. Dalej co robili powstańcy po zwycięskim powstaniu nie wrócili do pracy a ruszyli w 1920 roku do walki z bolszewikami w bitwie warszawskiej. Przedstawiła jak wyglądało umundurowanie i ubiór powstańców aż do czasu zmiany na polskie z orzełkiem.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze a na zakończenie Prezes Oddziału ŚZPŻŁ "Śrem" kol. Józef Żeleźny wręczył odznakę związku i podziękował pani kustosz Katarzynie Gwincińskiej za piękną lekcję historii. Poprosił o następne spotkanie w Muzeum Śremskim po rozbudowie i otwarciu na nowo.

Tekst: Ryszard Bańkowski
Foto: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna