| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Śremskie obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

27.12.2017 r. obchodziliśmy 99. rocznicę wybuch Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się w Parku im. Powstańców Wielkopolskich. Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Dobosza poprzedził krótki występ literacki oraz wspomnienie losów śremskiego powstańca Tomasza Szuberta. Burmistrz Śremu Adam Lewandowski przedstawił program obchodów oraz zaprosił na odsłonięcie nowej nazwy mostu na Warcie – Mostu Daniela Kęszyckiego. Wartę honorową przy powstańczym pomniku zaciągnęli członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śremie. Uroczystości pod Pomnikiem Dobosza zakończyło odśpiewanie Roty.

Następnie odbyła się msza św. w Kościele pw. Św. Jana Dukli w Śremie, po której zebrani udali się na cmentarz parafialny. Tam wygłoszony został Apel Poległych, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wiązanki przy kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

W kolejnej części uroczystości pochód udał się na Rondo im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie dokonano symbolicznej zmiany nazwy Mostu 23 Stycznia na Most Daniela Kęszyckiego – uczestnika Powstania Wielkopolskiego. Zakończenie obchodów odbyło się tradycyjnie pod śremską wieżą ciśnień. Z naszego Śremskiego Oddziału w uroczystości uczestniczyli Kol. Franciszek Chiliński, Zygmunt Dżendżera i Andrzej Korneluk.

Tak o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego napisał Błażej Skorupka na portalu naszsrem.pl:

27 grudnia to data, która każdemu Wielkopolaninowi powinna kojarzyć się jednoznacznie. Tego dnia w roku 1918 wybuchło bowiem Powstanie Wielkopolskie, które zakończyło się zwycięstwem naszych rodaków. Iskrą, która wznieciła chęć chwycenia za broń przez Polaków był powrót do kraju Ignacego Jana Paderewskiego. Uczcijmy dzisiaj pamięć naszych przodków poprzez modlitwę, udanie się na ich groby, zapalenie znicza lub po prostu wywieszenie flagi powstańczej bądź narodowej.

Warto dodać, że wspomniane wydarzenie historyczne zakończyło się 16 lutego 1919 roku za sprawą podpisanego Rozejmu w Trewirze. Dowódcą Powstania Wielkopolskiego był Stanisław Taczak, a następnie Józef Dowbor-Muśnicki. Wielkopolanie z dnia na dzień dobywali określone tereny, okazywali swoją wyższość nad armią niemiecką, mieli coraz większą przewagę na froncie, a to zaowocowało upragnionym przez nich zwycięstwem. Wielkopolska stała się wolna i nasz region również mógł zostać określony mianem niepodległego.

Powstanie Wielkopolskie jako jedne z nielicznych polskich zrywów niepodległościowych można zaliczyć do zwycięskich. Właśnie dlatego należy kultywować pamięć o historii naszego regionu, cieszyć się tym wydarzeniem, uświadamiać potomnych, a także propagować na różne możliwe sposoby postawy patriotyczne. W dzisiejszych czasach są one coraz rzadziej spotykane, a tylko od nas zależy jakie wartości przekażemy obecnemu młodemu pokoleniu. Za kilka lat to właśnie Ci ludzie będą decydować o losach naszej Ojczyzny, kształtując zarazem kolejne pokolenia.

Foto i tekst: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Kroniki
Wyróżnienia ZG ŚZPŻŁ
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

smarthost

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna