| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

WYDARZENIA 2020 rok

27.12.2020 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Nasz Śremski Oddział ŚZPŻŁ z okazji 102 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego złożyły wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich. Powstanie Wielkopolskie jako jedne z naprawdę nielicznych polskich zrywów niepodległościowych można zaliczyć do zwycięskich. Właśnie dlatego warto pamiętać o uczczeniu pamięci powstańców z naszych najbliższych okolic.  

  czytaj więcej »

12.2020 Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
03.12.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

 24.11.2020 Odszedł nasz Kolega - Mańkowski Tomasz.

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 24 listopada 2019 roku odszedł, z naszych związkowych szeregów w wieku 63 lat, na wieczną wartę, nasz nieodżałowany Kolega podpułkownik dypl. MAŃKOWSKI TOMASZ - członek naszego Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Żałobna msza św. w Jego intencji została odprawiona 02 grudnia 2020 roku o godz. 12.00 w kościele Garnizonowym pod wezw. Św. Jana z Dukli w Śremie, po której nastąpiła ceremonia pogrzebowa na cmentarzu Komunalnym w Śremie.

Twoim najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Drogi Kolego Tomaszu!
Spoczywaj w wiecznym pokoju.
Cześć Twojej pamięci!

Zarząd Oddziału Śrem
Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności
Prezes ppłk dypl. Józef Żeleźny


  czytaj więcej »

11.11.2020 Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ze względu na obostrzenia związane z epidemią zostały ograniczone do wymiaru symbolicznego. W związku z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19, w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Właśnie tylu kolegów z naszego Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności stawiło się na cmentarzu Parafialnym pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.  

  czytaj więcej »

05.11.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

31.10.2020 Zapaliliśmy znicze na grobach naszych Kolegów.

Od wielu lat w okresie Wszystkich Świętych członkowie Oddziału Śrem Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności odwiedzają groby nieżyjących Kolegów. W tym roku zapaliliśmy znicz na grobie każdego z nich jako symboliczny wyraz pamięci. Mottem corocznej akcji są słynne słowa Jana Karskiego "Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas".  

  czytaj więcej »

20.10.2020 Pamięć - 81. rocznica rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej.

Mija 81. rocznica rozstrzelania mieszkańców Ziemi Śremskiej. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie odbędą się główne uroczystości na rynku w Śremie. Nie zapominamy jednak o wydarzeniach, które miały miejsce jesienią 1939 roku.  

  czytaj więcej »

18.10.2020 Wiązanka kwiatów z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki.

Tradycyjnie w październiku w Wojsku Polskim obchodzone jest Święto Wojsk Łączności i Informatyki - święto łącznościowców i informatyków, dla których służba na rzecz utrzymywania stałej łączności jest nie tylko obowiązkiem, ale zaszczytem i honorem. Z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki delegacja oddziału Śrem ŚZPŻŁ złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą poświęconą "PAMIĘCI POLSKICH ŻOŁNIERZY ŁĄCZNOŚCI POLEGŁYCH NA FRONTACH I i II WOJNY ŚWIATOWEJ".  

  czytaj więcej »

18.10.2020 Życzenia z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki

15.10.2020 Zebranie członków Oddziału Śrem ŚZPŻŁ.

W Klubie 6 bdow SP odbyło się zebranie Członków Oddziału. Głównym tematem było podsumowanie obchodów 25-lecia naszego Oddziału. W zebraniu uczestniczyło 17 z 27 członków oddziału. Zebranie otworzył prezes zarządu oddziału ppłk dypl. w st. sp. Józef Żeleźny. Wręczył wyróżnienia przyznane przez Zarząd Główny ŚZPŻŁ kolegom nieobecnym na uroczystości 25-lecia Oddziału.  

  czytaj więcej »

13.10.2020 Tuba Pamięci.

Pod kamieniem z tablicą upamiętniającą Polskich Żołnierzy Łączności umieszczono TUBĘ PAMIĘCI. Znajdują się w niej między innymi materiały prasowe, poświęcone naszemu jubileuszowi. W ten sposób kończymy obchody 25 lecia powstania Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.  

  czytaj więcej »

12.10.2020 Wiązanka kwiatów w 77. rocznicę Bitwy pod Lenino.

Jak co roku 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oddali hołd poległym Kościuszkowcom. Pod Pomnikiem Żołnierza w Parku im. Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty.  

  czytaj więcej »

01.10.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

24.09.2020 Spotkanie w ZHP. Hufiec Śrem im. Mazurka Dąbrowskiego.

odbyło się spotkanie komendantki Hufca ZHP Śrem pani harcmistrz Iwony Brendy z prezesem Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Ppłk w st. sp. Józef Żeleźny serdecznie podziękował harcerzom za uczestnictwo w obchodach 25 lecia powstania naszego oddziału. W spotkaniu uczestniczyli także seniorzy Kręgu Instruktorów Harcerstwa oraz kpt. w st. sp. Andrzej Olszewski.  

  czytaj więcej »

23.09.2020 Spotkanie w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

Prezes Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk dypl. w st. sp. Józef Żeleźny spotkał się z Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie Panią Marią Bychawską oraz Korpusem Kadetów. Bardzo serdecznie podziękował za udział w obchodach jubileuszu 25 lecia powstania Oddziału. Pani Dyrektor została uhonorowana dyplomem i okolicznościowym medalem a kadeci upominkami.  

  czytaj więcej »

24.09.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.
 

  czytaj więcej »

16.09.2020 Życzenia z okazji 25-lecia Oddziału.

Życzenia z okazji 25-lecia Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.  

  czytaj więcej »

16.09.2020 Obchody Jubileuszu 25-lecia Oddziału Śrem ŚZPŻŁ.

Śremski Oddział Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności obchodził swoje 25 urodziny. Faktycznie 25 stycznia 1995 r. powstało Koło ŚZPŻŁ. Niestety okres pandemii uniemożliwił nam obchody rocznicowe w tamtym czasie. Jubileuszowa uroczystości odbyła się w Starym Kasynie. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Zarządu Głównego ŚZPŻŁ i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Prowadzący uroczystość Prezes Oddziału ppłk dypl. w st. sp. Józef Żeleźny bardzo serdecznie powitał wszystkich gości a szczególnie Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego i Jego Zastępcę Bartosza Żeleźnego, Prezesa Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk w st. sp. Mieczysława Hucała.  

  czytaj więcej »

13.09.2020 Odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.

W Parku Śremskich Odlewników w Śremie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik powstał z inicjatywy stowarzyszenia Komitet Obywatelski w Śremie. Autorem projektu pomnika jest uznany poznański rzeźbiarz Rafał Nowak. Popiersie zostało wykonane w pracowni rzeźbiarsko-odlewniczej Garstka Studio.  

  czytaj więcej »

10.09.2020 Zebranie członków Oddziału Śrem ŚZPŻŁ.

W Klubie 6 bdow SP odbyło się zebranie Członków Oddziału. Głównym tematem było przedstawieni planu obchodów 25-lecia naszego Oddziału. W zebraniu uczestniczyło 17 z 27 członków oddziału. Zebranie otworzył Prezes kol. Józef Żeleźny. Powitał przybyłych członków i zapoznał z porządkiem zebrania.  

  czytaj więcej »

03.09.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

25.08.2020 Święto Wojska Polskiego i Święto Lotnictwa Polskiego.

W Nowym Luboszu odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i Święta Lotnictwa organizowane przez Kościański Oddział Powiatowy Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Klub Oficerów Rezerwy 69 Pułku Przeciwlotniczego w Lesznie. Obchody otworzył Wiceprezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. gen. Franciszka Gągora mgr Tadeusz Myler, który powitał licznie zgromadzonych gości.  

  czytaj więcej »

15.08.2020 Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Z okazji Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2020 r. delegacja oddziału ŚZPŻŁ w składzie: Józef Żeleźny, Franciszek Chiliński, Leszek Gawałek i Andrzj Korneluk złożyła kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie.  

  czytaj więcej »

14.08.2020 Życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego zajmuje w naszej narodowej tradycji wyjątkowo ważne miejsce. Mundur żołnierza zawsze budził i budzi ogromny szacunek, a postawa i osiągnięcia polskich żołnierzy są powodem do dumy wielu pokoleń. Żołnierska służba Ojczyźnie i społeczeństwu jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych. Jest także wielkim zaszczytem.

Z okazji Święta Wojska Polskiego wszystkim żołnierzom, w tym członkom Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ich rodzinom oraz sympatykom, składamy serdeczne życzenia, wielu sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Z wyrazami należnego szacunku i uznania

Zarząd Oddziału Śrem
Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączniści

 

  czytaj więcej »

17.07.2020 Spotkanie z Dowódcą 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych.

Odbyło się spotkanie prezesa Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk. dypl. w st. spocz. Józefa Żeleźnego z Dowódcą 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie ppłk mgr Danielem Dąbkiem. W spotkaniu uczestniczył również członek ŚZPŻŁ ppłk w st. spocz. mgr inż. Jerzy Szemborski.  

  czytaj więcej »

04.07.2020 Pożegnanie księdza majora Grzegorza Bechty.

W niedzielę, 5 lipca 2020 r. odbyło się uroczyste pożegnanie ks. mjr Grzegorza Bechty, który przez ostatnie cztery lata sprawował posługę Proboszcza Parafii Garnizonowej pw. św. Jana z Dukli w Śremie. Tym razem pracę duszpasterską będzie pełnił w placówce w Iraku. Odchodzącego księdza dzień wcześniej pożegnał Prezes Oddziału ppłk dypl. w st. spocz. Józef Żeleźny.  

  czytaj więcej »

02.07.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

09.06.2020 Ciekawa wizyta.

W Nowym Luboszu na zaproszenie pana Tadeusza Mylera, Prezesa Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Oddział w Kościanie gościła jedenastoosobowa delegacja Oddziału Śrem ŚZPŻŁ. Celem wizyty było omówienie planów zacieśnienia współpracy pomiędzy jednym i drugim związkiem. Wyrażono wolę współpracy i podpisania protokołu w tej sprawie w najbliższym możliwym czasie.  

  czytaj więcej »

06.06.2020 Śremscy łącznościowcy w Winnej Górze.

W 202 rocznicę śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności wspólnie z członkami Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Kórniku udali się do Winnej Góry. Generał zmarł 6 czerwca 1818 r. w Winnej Górze i pochowany został w miejscowym kościele, a od 1863 spoczywa w sarkofagu w bocznej kaplicy.  

  czytaj więcej »

04.06.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

08.05.2020 Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Dzień 8 maja obchodzony jest jako Narodowy Dzień Zwycięstwa. Oddając hołd poległym w czasie II wojny światowej, członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności złożyli pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w parku im. Powstańców Wielkopolskich kwiaty. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.  

  czytaj więcej »

07.05.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

03.05.2020 Hołd ofiarom Katynia.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Niestety w związku ze stanem epidemicznym w naszym kraju dopiero w niedzielę, 3 maja 2020 r. członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katyńskich w Parku Śremskich Odlewników. W ten sposób oddali hołd Polakom pomordowanym w 1940 roku w Katyniu.  

  czytaj więcej »

04.04.2020 25-lecia powstania Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ.

Kwiecień miał być miesiącem obchodów 25-lecia powstania Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Nasz Oddział został utworzony 25 stycznia 1995 roku, jednak z względu na okres zimowy uroczystości zaplanowaliśmy na 4 kwietnia 2020 roku. Niestety, stan epidemii na terenie Polski uniemożliwił nam te uroczystości. Przełożyliśmy je na późniejszy okres.  

  czytaj więcej »

08.04.2020 Wesołego Alleluja


Z okazji Świąt Wielkanocnych
wszystkim członkom i sympatykom
Światowego Związku
Polskich Żołnierzy Łączności
życzymy: spokoju, radości oraz wiary
i optymizmu na lepsze jutro.

Zarząd Oddziału Śrem
Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączniści

02.04.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

27.03.2020 Życzenia z okazji 5 rocznicy powstania Oddziału Białystok.


 

  czytaj więcej »

21.03.2020 Odwołane przedsięwzięcia


W związku ze stanem epidemicznym w naszym kraju
informujemy, że wszystkie przedsięwzięcia planowane
przez nas zostają przełożone na późniejszy termin.
Dotyczy to także obchodów 25-lecia naszego oddziału.
O nowym terminie wszyscy zainteresowani
zostaną powiadomieni.

Zarząd Oddziału Śrem
Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączniści

11.03.2020 Spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Nasz Śremski Oddział Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności zorganizował uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Gości powitał kol. Prezes Oddziału ppłk dypl. w st. spocz. Józef Żeleźny. Już na wstępie złożył serdeczne życzenia: uśmiechu, radości, zdrowia, i aby uśmiech gościł na twarzach codziennie. Każda Pani obdarowana została piękną różą.  

  czytaj więcej »

10.03.2020 Uroczystość w Manieczkach upamiętniająca gen. Józefa Wybickiego.

W 198 rocznicę śmierci gen. Józef Wybickiego, w Manieczkach odbyła się uroczystość upamiętniająca osobę tego wielkiego Polaka. Obchody rocznicowe, zorganizowano z inicjatywy Muzeum Śremskiego. Delegacje oraz mieszkańcy Manieczek zebrali się pod pomnikiem gen. Józef Wybickiego przy rotundzie.  

  czytaj więcej »

08.03.2020 8 marca - Dzień Kobiet


Z okazji Dnia Kobiet
składamy najserdeczniejsze życzenia wszyskim Paniom.
Zyczymy Wam, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności,
spełnienia marzeń i wiele radości.
Niech każdy dzień wypełniony będzie szczęściem
i miłością do najważniejszych osób w Waszym życiu.

Członkowie Oddziału Śrem
Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączniści

11.02.2020 Spotkanie potomków Powstańców Wielkopolskich ze Śremu i okolic.

Spotkanie potomków Powstańców Wielkopolskich ze Śremu i okolic to już śremska tradycja. Spotkanie odbyło się w auli Zespołu Szkół Politechnicznych, który nosi imię właśnie Powstańców Wielkopolskich. W tym roku podczas spotkania potomków Powstańców Wielkopolskich wspominana była osoba Stanisława Posielskiego, 20-osobowym plutonem szturmowym.  

  czytaj więcej »

02.02.2020 Z życia Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ w lokalnej prasie.


 

  czytaj więcej »

24.01.2020 Noworoczne spotkanie w Kościańskim Oddziale ZWiRWP

W Nowym Luboszu, siedzibie Kościańskiego Oddziału Powiatowego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. gen. Franciszka Gągora odbyło się noworoczne spotkanie. Na uroczystość przybyło wielu gości z zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń i Związków Wojskowych, Władz Samorządowych, Instytucji Wojskowych i Jednostek Wojskowych.  

  czytaj więcej »

24.01.2020 Pożegnanie dowódcy 6. batalionu dowodzenia SP

W piątek 24 stycznia 2020 roku na terenie śremskiej jednostki wojskowej odbyła się uroczystość przekazania dowództwa w 6. batalionie dowodzenia Sił Powietrznych. Dotychczasowy dowódca odchodzi na emeryturę. Podpułkownik Zbigniew Roszak dowodził 6. Batalionem Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie od 2011 roku. Po ośmiu latach szefowania odchodzi na emeryturę.  

  czytaj więcej »

21.01.2020 Walne Zebranie Członków Oddziału

Odbyło się Walne Zebranie Oddziału które otworzył i prowadził prezes Zarządu Oddziału kol. ppłk dypl. Józef Żeleźny. Serdecznie powitał wszystkich przybyłych na zebranie. Przedstawił proponowany porządek zebrania który został przyjęty w głosowaniu przez zebranych. W zebraniu uczestniczyło 16 z 25 członków oddziału. Zebranie było prawomocne.  

  czytaj więcej »

12.01.2020 Oddział Śrem ŚZPŻŁ dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Po raz pierwszy nasz Śremski Oddział Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności kwestował dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaczęliśmy już w sobotę w samo południe spotkaniem dla wolontariuszy. W niedzielę prezes Zarządu Oddziału kol. Józef Żeleźny z puszką w dłoniach w towarzystwie Jerzego Szemborskiego, Andrzeja Korneluka i Franciszka Chilińskiego ruszył zbierać pieniądze na WOŚP.  

  czytaj więcej »

08.01.2020 Poszerzone posiedzenie Zarządu Oddziału ŚZPŻŁ

Odbyło się poszerzone posiedzenie Zarządu Oddziału Śrem ŚZPŻŁ, na którym zostały omówione sprawy dotyczące przygotowania do kwietniowych obchodów 25-lecia Oddziału. Prezes Józef Żeleźny przedstawił ogólny projekt obchodów 25-lecia Oddziału. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad sposobem realizacji przyjętych zamierzeń. Ustalono harmonogram działania oraz podział obowiązków.  

  czytaj więcej »

2020 rok Jubilaci

Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna