| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

1 września - Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP w Śremie.

Dziś w 83. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej przed śremskim ratuszem oddaliśmy hołd pokoleniu, które walczyło o naszą niepodległość. Od 2014 r. dzień 1 września jest obchodzony jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej łączy się z dniem agresji Niemiec na Polskę oraz rozpoczęciem II wojny światowej. Z pewnością można nazwać to święto dniem Bohatera. Bo jak inaczej nazwać tych, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminnych oraz powiatowych, kombatanci, przedstawiciele szkół, przedszkoli, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, harcerze, wojsko, policja, oraz mieszkańcy Śremu. Nasz Śremski Oddział ŚZPŻŁ reprezentowała delegacja w składzie: prezes Zarządu Oddziału Józef Żeleźny, Andrzej Korneluk, Andrzej Olszewski, Cyprian Wawrzkiewicz i Piotr Woźniak.

Po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt z okolicznościowym przemówieniem wystąpił pan Adam Lewandowski Burmistrz Śremu. Na koniec uroczystości zebrane delegacje złożyły hołd wszystkim ofiarom tej krwawej wojny, składając kwiaty przed tablicą upamiętniającą miejsce egzekucji mieszkańców Śremu rozstrzelanych przez hitlerowców 20 października 1939 roku.

Tekst: Andrzej Korneluk
Zdjęcia: Piotr Woźniak, Tomasz Brylski

Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna