| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Śremskie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa.

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii. W niedzielę o godzinie 1200 pod pomnikiem Żołnierza Polskiego znajdującym się w parku im. Powstańców Wielkopolskich zebrali się mieszkańcy naszego miasta by oddać hołd ofiarom II Wojny Światowej.

W uroczystości wzięły udział delegacje: władz powiatu i miasta ze starostą Zenonem Jahnsem i burmistrzem Adamem Lewandowskim, śremskiego garnizonu wojskowego z dowódcą batalionu dowodzenia SP ppłk mgr Danielem Dąbkiem, kombatanci oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń. W imieniu śremskiego oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności kwiaty pod pomnikiem złożyli prezes oddziału ppłk dypl. w st. sp. Józef Żeleźny, Jerzy Szemborski, Leszek Bednarczyk i Andrzej Olszewski.

W tym roku ze względu na wojnę w Ukrainie, uroczystość miała wyjątkowy wymiar. Znaczenie 8 maja 1945 roku jest różnie interpretowane przez polskich historyków. Jedni podkreślają, że dzień ten symbolizuje przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem, inni uznają tę datę za dzień klęski krajów, które na następne dziesięciolecia dostały się do sowieckiej strefy wpływów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Korneluk

Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna