| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

25-lecia powstania Śremskiego Oddziału
Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łącznośc.

Kwiecień miał być miesiącem obchodów 25-lecia powstania Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Nasz Oddział został utworzony 25 stycznia 1995 roku, jednak z względu na okres zimowy uroczystości zaplanowaliśmy na 4 kwietnia 2020 roku. Na rocznicowe obchody zostali zaproszeni liczni goście z całej Polski, władze samorządowe Śremu i powiatu oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Jednym z głównych akcentów obchodów miało być odsłonięcie tablicy z napisem "PAMIĘCI POLSKICH ŻOŁNIERZY ŁĄCZNOŚCI POLEGŁYCH NA FRONTACH I i II WOJNY ŚWIATOWEJ". Pomysł ustawienia tej tablicy wyszedł od prezesa Śremskiego Oddziału ŚZPŻŁ, a w realizacji tego zamierzenia bardzo pomógł Burmistrz Śremu Adam Lewandowski. Niestety, stan epidemii na terenie Polski uniemożliwił nam te uroczystości. Przełożyliśmy je na późniejszy okres. Pamiątkowy kamień z tablicą, mimo że oficjalnie zostanie odsłonięty w terminie późniejszym, już teraz mogą podziwiać mieszkańcy Śremu. Stanął w parku im. Włodzimierza Puchalskiego naprzeciwko hali targowej KUPIEC.

W przygotowaniach do obchodów jubileuszu pomagało nam wielu. Za szczególną pomoc dziękujemy Panu Burmistrzowi - Adamowi Lewandowskiemu, Panu Staroście - Zenonowi Jahnsowi oraz Panu Prezesowi Everest Finanse Sp. z o.o. - Andrzejowi Dworczakowi.

W Śremie najpierw powstało koło ŚZPŻŁ. Za datę jego powstania przyjmujemy dzień 25. 01. 1995 roku. Pierwszym i długoletnim prezesem koła, które później przekształciło się w oddział został płk w st. sp.. Ryszard Wróbel. W chwili powstania koło miało 7 członków. Liczba ta ulegała zmianom, gdyż chętnych do pracy w Oddziale raz przybywało, a innym razem ubywało. 9 kolegów spośród nas, w ciągu 25 lat naszej działalności, odeszło "na wieczną wartę" Obecnie Śremski Oddział ma 27 członków. Zmienił się także prezes Oddziału. Od czerwca 2018 roku jest nim ppłk dypl. w st. sp. Józef Żeleźny. Nasz związek bierze aktywny udział w wielu wydarzeniach na terenie Śremu, tak patriotycznych jak i społecznych. Jest także inicjatorem niektórych uroczystości (np.: zakończenia II wojny światowej).

Jesteśmy przekonani, że przełożone na późniejszy termin jubileuszowe uroczystości odbędą się i będą miały odpowiednią oprawę.

Tekst: Józef Żeleźny
Zdjęcia: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna