| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Wieczornica upamiętniająca Maksymiliana Cygalskiego.

6 października 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Emilii Szczanieckiej w Konarzycach odbyła się Wieczornica poświęcona pamięci Maksymiliana Cygalskiego z okazji 80 rocznicy jago śmierci. Na tę uroczystość zostali zaproszeni między innymi członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Związek reprezentowali: Józef Żeleźny, Jerzy Szemborski i Andrzej Olszewski.

Maksymilian Cygalski urodził się 17 września 1900 roku w Zaworach w powiecie śremskim. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego, walczył w III Powstaniu Śląskim oraz walczył na froncie bolszewickim jako telegrafista 14 kompanii telegraficznej 14 Dywizji Piechoty. 1 października 1921 roku rozpoczął służbę pocztowo - telegraficzną w Poznaniu. W 1927 roku został pracownikiem Polskiego Urzędu Pocztowo - Telekomunikacyjnego w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie pełnił funkcję kierownika oddziału. 1 września 1939 roku, w dniu niemieckiej napaści na Polskę, Maksymilian Cygalski pełnił służbę w budynku Poczty. Wraz z jej pracownikami przez 14 godzin bohatersko jej bronił. Po wzięciu obrońców Poczty do niewoli Niemcy przez 5 tygodni torturowali ich fizycznie i psychicznie. W końcu osądzono obrońców bezprawnym sądem polowym i skazano ich na śmierć. Egzekucji dokonano 5 października 1939 roku na Zaspie w Gdańsku.

Wieczornicę przygotowali uczniowie ze szkoły w Konarzycach. Przybyłych na uroczystość powitała Pani Dyrektor - Alina Piotrowska. Szczegółowo przedstawiła sylwetą bohatera wywodzącego się z powiatu śremskiego. Następnie młodzież przybliżyła jeszcze bardziej postać Maksymiliana Cygalskiego montażem słowno - muzycznym. Ich występy zebrani nagrodzili gorącymi brawami. Na zakończenie uroczystości upamiętniającej bohaterskiego Maksymiliana Cygalskiego Pani Mirela Grześkowiak - zastępca burmistrza Książa Wielkopolskiego zasadziła "Drzewo Pamięci".

Tekst: Józef Żeleźny
Foto: Jerzy Szemborski

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna