| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Śremscy łącznościowcy w Winnej Górze

W dniu 6 czerwca 2019 roku przypadła 201 rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego. W 1797 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski założył Legiony Polskie we Włoszech, co umożliwił mu Cesarz Francuzów - Napoleon Bonaparte. Tego też roku, latem, we włoskim mieście Reggio powstały słowa do mazura, pieśni, która w chwilach zwątpienia, walki i niewoli miała podtrzymywać żołnierzy na duchu. Nikt wtedy nie przypuszczał, iż w 1926 roku mazur ten stanie się oficjalnym hymnem Polski.

8 czerwca członkowie Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności wspólnie z członkami Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 31 Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Kórniku udali się do Winnej Góry, gdzie spoczywa Generał. Jego trumna znajduje się w sarkofagu wzorowanym na antycznym pomniku grobowym w kaplicy - mauzoleum ufundowanej w 1863 roku ze składek publicznych. Zgodnie z życzeniem generała pochowano go w mundurze legionowym, a do trumny włożono trzy szable: jedna pochodziła z okresu insurekcji kościuszkowskiej, druga z okresu legionów, a trzecia to ta, którą walczył nad Berezyną. W późniejszym okresie szable z trumny zostały wyjęte. Do trumny trafiły także trzy kule, które raniły generała na bojowym szlaku - jedna pod Novi we Włoszech, druga - pod Tczewem oraz trzecia - nad Berezyną.

Kręte są losy serca generała Henryka Dąbrowskiego. Zgodnie z jego życzeniem umieszczone w urnie znajdowało się w winnogórskim dworze i było traktowane jako największy skarb rodzinny. W 1907 roku, kolejny spadkobierca pałacu Henryk Mańkowski, zawiózł serce do Krakowa, gdyż planowano je umieścić na Wawelu. Niestety trafiło ono do muzealnych magazynów. W 1966 roku serce Generała powróciło do Wielkopolski i zostało umieszczone w poznańskim ratuszu. W 1992 roku przeniesiono urnę do Muzeum Józefa Wybickiego w Manieczkach. Ostatecznie zostało później złożone na "poznańskiej Skałce". Najpierw umieszczono je w kaplicy, a potem - w krypcie kościoła św. Wojciecha.

Spacerując po parku, który otacza dwór, rozmawialiśmy o czasach gdy Napoleon podarował generałowi Henrykowi Dąbrowskiemu te włości. Pobyt w Winnej Górze to dobra lekcja historii. Oddaliśmy hołd "Wielkiemu Polakowi" składając pod sarkofagiem wiązanki biało - czerwonych kwiatów i zapalając znicze.

Tekst: Józef Żeleźny
Foto: Jerzy Szemborski, Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Kroniki
Wyróżnienia ZG ŚZPŻŁ
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna