| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Biało - czerwone maki od Śremskich Łącznościowców
dla poległych polskich żołnierzy na Monte Cassino.

W dniach 11 - 18 maja 2019 roku grupa Śremian, a wśród nich prezes Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, Józef Żeleźny, przebywała we Włoszech.

14 maja, w przededniu oficjalnych obchodów 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino, Śremianie odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny. Celem było oddanie hołdu żołnierzom, którzy oddali życie w krwawej bitwie o otwarcie wojskom sprzymierzonym drogi na Rzym.

Wejścia na cmentarz pilnują dwa ogromne orły na trzymetrowych pilastrach, o potężnych szponach i skrzydłach husarskich. Pośrodku liczącego tysiąc czterysta metrów kwadratowych plateau znajduje się szesnastometrowy Krzyż Virtuti Militari z wiecznie płonącym zniczem. Cmentarz ozdabiają wykute w kamieniu sentencje: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli w jej służbie" oraz "Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej a serca Polsce".

Na cmentarzu pochowanych jest 1052 zidentyfikowanych oraz 23 niezidentyfikowanych żołnierzy II Korpusu. Oprócz tego w grobach specjalnych spoczywają między innymi: generał Władysław Anders i jego żona - kapitan Irena Anders.

Skromna, ale bardzo podniosła uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie złożono kwiaty od Śremian oraz członków Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. W ich imieniu zrobił to prezes Oddziału ppłk dypl. w st. sp. Józef Żeleźny. Do okolicznościowej wiązanki dołączone było wydrukowane przesłanie od członków oddziału.

W czasie uroczystości na wielu twarzach widać było zadumę, powagę a nawet ukrywane łzy. W ciszy grupa rozeszła się po cmentarzu i każdy osobiście przeżywał pobyt na nim, szukał grobów członków rodziny i znajomych. Była to bardzo podniosła uroczystość, która pozostanie w sercach na długie lata

Tekst: i foto: Józef Żeleźny

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna