| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Zakończenie obchodów stulecia Powstania Wielkopolskiego w Śremie.

W dniu 30.12.2018 r. członkowie grup rekonstrukcyjnych, bractwo kurkowe, harcerze, uczniowie klas mundurowych oraz mieszkańcy przeszli w Paradzie Powstańczej ulicami miasta do śremskiej jednostki wojskowej. Na uczestników czekał gorący poczęstunek i krótki koncert Capelli Canta Brass.

Dzisiejsze uroczystości zakończyły się przy Muzeum Śremskim koncertem plenerowym i zamknięciem Kapsuły Czasu. Można było wpisać się do pamiątkowej księgi, dostać pamiątkową flagę, czy magnes na lodówkę, a także posilić się gorącą zupą, czy napojami.

Nasz Śremski Oddział ŚZPŻŁ z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego postanowił dołączyć do pozostawienia po sobie pamiątki naszego Związku. W tym celu, pod Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich, zrobiliśmy zdjęcie całej grupy. Do zdjęcia dołączyliśmy następujące życzenia: "Życzymy Tobie Ojczyzno wspaniałych i w pełni świadomych Polaków, trzymających ster losu we własnych rękach oraz żebyś była Ojczyzną nas wszystkich. Ponadto życzymy spokoju społecznego, roztropnych władz i wyważonych decyzji rządu, bezpiecznych granic oraz przyjemnego dla nas klimatu, życzliwych sąsiadów i uśmiechniętych twarzy wszystkich Polaków".

Powyższe życzenia wraz ze zdjęciem przekazaliśmy 30 grudnia 2018 roku w Muzeum Śremskim do Kapsuły Czasu która została zakopana na jego terenie. Mamy nadzieję że taka pamiątka pozwoli potomnym odtworzyć „maleńki kawałek” śremskiej historii.

W uroczystości wzięła udział delegacja naszego Oddziału w składzie: Prezes Zarządu kol. ppłk dypl. rez. Józef Żeleźny, Franciszek Chiliński i Andrzej Korneluk.

Foto i tekst: Józef Żeleźny, Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna