| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

75 rocznica bitwy pod Lenino.

W piątek12 października 2018 roku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się spotkanie z okazji 75 rocznicy Bitwy Pod Lenino. Członkowie Oddziału Śrem Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej wciąż pamiętają bohaterstwo i poświęcenie w tamtych dniach. W Śremie już od kilku lat zapomniano o tej rocznicy, a przecież odbywają się uroczystości w Stolicy i wielu innych miastach.

Podczas uroczystości głos zabrał Prezes Oddziału ppłk dypl. rez. Józef Żeleźny. Polacy pod Lenino przelewali krew, tak samo jak ci pod Monte Cassino. Nie można dzielić tych, którzy zginęli na lepszych czy gorszych. A widzę, że żyjemy w takich czasach, gdzie tego się po prostu dokonuje. To jest bolesne i to jest niedopuszczalne. Nie da się zważyć, ani zmierzyć, który wysiłek był większy - czy żołnierzy ze Wschodu, czy z Zachodu - oni wszyscy walczyli o niepodległą Polskę.

Przypomnijmy, bitwa pod Lenino została stoczona w dniach 12-13 października 1943 roku. Stała się chrztem bojowym dla 1. Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki. Polacy w niej służący w większości zostali uwolnieni ze zsyłki na Sybir, dokąd Sowieci wywieźli ich po rozpoczęciu wojny. Skorzystali z takiej możliwości jaką im dano - wcześniej bowiem nie zdołali dołączyć do Armii Andersa, która w 1942 r. wyszła z terytorium ZSRR do Iranu (Persji). Dywizję im. Tadeusza Kościuszki utworzono pod szyldem sterowanego przez Stalina Związku Patriotów Polskich i od początku była narzędziem politycznym w rękach komunistów. Ocena walki polskich żołnierzy u boku Armii Sowieckiej wzbudza do dziś kontrowersje.

W latach 1950-1991 dzień rozpoczęcia Bitwy pod Lenino był obchodzony jako święto Ludowego Wojska Polskiego. Później datę tę "zdekomunizowano" - święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia, na pamiątkę przełomowego dnia Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko bolszewickiej 1920 r.

Następnie uczestnicy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze ku czci walczących i poległych żołnierzy polskich.

W spotkaniu przy Pomniku Żołnierza Polskiego z naszego Oddziału wzięli udział: Józef Żeleźny, Ryszard Wróbel, Ryszard Bańkowski, Franciszek Chiliński, Leszek Gawałek, Andrzej Korneluk, Andrzej Olszewski, Jerzy Szemborski. Był też Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej Pan Jerzy Naskręt z delegacją.

Foto i tekst: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Kroniki
Wyróżnienia ZG ŚZPŻŁ
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna