| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Śremscy łącznościowcy na spotkaniu w Dobrzycy.

W gorący dzień 19 września 2018 roku grupa członków Śremskiego Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności gościła w Dobrzycy. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń pomiędzy członkami Związku. Dzieliliśmy się doświadczeniami z pracy na rzecz społeczności lokalnych oraz współpracy z lokalnymi samorządami. Wymiana zdań na powyższe tematy pomoże Związkowi w dalszej pracy.

Przy okazji zwiedziliśmy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo - Parkowy. Bardzo miła Pani Przewodniczka oprowadziła nas po pałacu i zapoznała z jego ciekawą historią. Zbudował go dla Augustyna Gorzeńskiego, generała adiutanta i szefa kancelarii królewskiej oraz zaufanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, warszawski architekt epoki klasycyzmu - Stanisław Zawadzki.

Augustyn Gorzeński był posłem na Sejm Czteroletni i aktywnie uczestniczył w uchwalaniu Konstytucji 3 Maja. Brał także udział w wojnie polsko - rosyjskiej w roku 1792 oraz w insurekcji kościuszkowskiej. Od króla otrzymał tytuł szambelana oraz został odznaczony orderami: św. Stanisława i Orła Białego.

Zespół pałacowo - parkowy w Dobrzycy jest przykładem architektury barokowo - klasycystycznej z cechami stylu romantycznego. Pałac otoczony jest 10,5 ha parkiem, w którym znajduje się 31 pomników przyrody. Najważniejszym okazem jest ogromny platan pochodzący z ok. 1735 roku. Ma ponad 10 m obwodu pnia i należy do największych w Europie. Ciekawostką jest także klon polny (paklon) - najstarsze w Polsce drzewo tego gatunku.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz żydowski w Koźminie. Jest to jedna z najlepiej zachowanych nekropolii wyznania mojżeszowego na terenie Wielkopolski. Znajduje się tu około 250 macew z początku XIX wieku zachowanych w bardzo dobrym stanie. Najstarsza z nich pochodzi z 1806 roku, a ostatni pochówek odbył się tam w 1969 roku. Swój doskonały stan kirkut zawdzięcza panu Jerzemu Fornalikowi, nauczycielowi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Borzęciczkach, który ze swoimi podopiecznymi dba o ten cmentarz.

Podsumowanie wyjazdu odbyło się w Koźminie w zajeździe "Pod Szyszkami", gdzie przy kawie, herbacie i smacznym cieście mogliśmy do woli opowiadać o swojej pracy w środowisku śremskim. Na potwierdzenie naszych słów pokazaliśmy piękne kroniki Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności Oddział Śrem prowadzone przez kolegę Andrzeja Korneluka. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem wszystkich uczestników wyjazdu.

Pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do Śremu obiecując sobie, że podobnych wyjazdów będzie więcej.

Tekst: Józef Żeleźny
Zdjęcia: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna