| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Rajd pamięci poświęcony Maksymilianowi Cygalskiemu.

W dniu 17.09.2015 r. tradycyjnie, w rocznicę urodzin Maksymiliana Cygalskiego, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk w 1939 r., odbyła się uroczystość upamiętniająca osobę tego wielkiego Polaka - Syna Ziemi Śremskiej.

Dla przypomnienia, Maksymilian Cygalski urodził się 17 września 1900r. w Zaworach. Już jako 18-letni młodzieniec brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, następnie uczestniczył w Powstaniu Górnośląskim, walczył także w Legionach. Po odejściu ze służby wojskowej, pracował na poczcie w Poznaniu, skąd w 1927 roku został wytypowany do pracy w Urzędzie Pocztowym w Wolnym Mieście Gdańsk. W czasie kampanii wrześniowej, gdy poczta stała się celem niemieckiego ataku, brał czynny udział w jej obronie. Po kilkunastu godzinach heroicznej walki wraz z pozostałymi pocztowcami, poddał się. Jako jeniec był torturowany, bezprawnie osądzony i skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Egzekucji dokonano 5 października 1939 r. na Zaspie w Gdańsku.

Aby pamięć o Maksymilianie Cygalskim nie zaginęła, corocznie w miesiącu wrześniu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej wspólnie z Nadleśnictwem Piaski i Zespołem Szkół Politechnicznych w Śremie organizuje Rajd Rowerowy Szlakiem im. M. Cygalskiego ze Śremu do Zawór. Tak było i tym razem. Na miejscu przy obelisku odbyła się podniosła uroczystość wspominająca osobę M. Cygalskiego oraz innych uczestników kampanii wrześniowej. Okolicznościowy program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Konarzycach pod kierunkiem nauczyciela, Pani Renaty Obarskiej. Przybyłe do Zawór delegacje w tym nasza z oddziału Śrem ŚZPŻŁ złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Na koniec spotkania, jego uczestnicy dokonali wpisów do Księgi Pamiątkowej.

Foto i tekst: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna