| strona główna | archiwum wydarzeń | | linki | napisz do nas


Menu

Wspomnienie o Maksymilianie Cygalskim.

W dniu 16.09.2016 r. W przeddzień 116. rocznicy urodzin powstańca i obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku we wrześniu 1939 r. - Maksymiliana Cygalskiego (17.09.1900 - 05.10.1939), w miejscu z którego pochodził - w Zaworach, uczczono pamięć tego wielkiego Polaka. Po raz kolejny przy obelisku znajdującym się w sąsiedztwie budynku leśniczówki, odbyła się uroczystość poświęcona zmarłemu tragicznie pocztowcowi.

Jak co roku, na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej, do Zawór przybyli kombatanci, członkowie organizacji byłych żołnierzy zawodowych i byłych więźniów politycznych, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji społecznych. Na jednośladach, jako uczestnicy rajdu rowerowego szlakiem im. M. Cygalskiego, do Zawór dotarli także rowerzyści z formacji rowerowej Żwawe Dziadki oraz młodzież ze śremskich placówek oświatowych – Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół Politechnicznych. Nie mogło również zabraknąć osób opiekujących się tym wyjątkowym miejscem, tj. leśniczych z Nadleśnictwa Piaski oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Ci ostatni, pod opieką swojej polonistki, przygotowali okolicznościowy program artystyczny.

Oddając cześć M. Cygalskiemu oraz wszystkim poległym w kampanii wrześniowej i na frontach II wojny światowej, Polakom, uczestnicy spotkania złożyli wiązanki kwiatów, zapalili symboliczne znicze oraz wspólnie odśpiewali Rotę. Nasz oddział reprezentowali prezes Zarządu Oddziału kol. Ryszard Wróbel i Józef Żeleźny.


Foto: Józef Żeleźny, Tekst: Andrzej Korneluk

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
Nasz związek
Ogłoszenia
Władze oddziału
Plan zamierzeń oddziału
Powstanie oddziału
Statut ŚZPŻŁ
Ich już z nami nie ma
Kontakt
Współpraca
Wstąp do nas
Deklaracja wstąpienia
Patronacka JW
ZŻWP koło w Śremie
TMZŚ
ZKRP i BWP w Śremie
SBŻ oraz 31kdr OP
« Powrót do listy

Do góry

Projekt graficzny i wykonanie: Andrzej Korneluk

Strona Główna